Životní prostředí a zeleň, odpady
Rozbalit vše Sbalit vše
 • Dobrý den, měl bych dotaz na úklid parku/hřbitova a jeho okolí. Jak často se vyvážejí odpadkové koše a provádí se alespoň základní úklid dalších odpadků? Byla by to příjemná klidová zóna, kdyby se toto místo nestalo noclehárnou, tábořištěm a veřejným WC bystrckých houmlesáků... To platí jak pro lavičky v horní častí bývalého hřbitova u prodejny Albert, tak vpodstatě pro celý "hřbitov" a městská policie se dostaví po půl hodině od výzvy občanů, ale po deseti minutách je vše při starém. Nebylo by možné nejen toto místo zahrnout do pravidelné pochůzkové trasy? To že před společenským centrem spí ozbrojená hlídka v autě místu moc nepomáhá... :-)

  pondělí, 16 červenec 2018   Kaku
  Dobrý den,

  úklid ploch bývalého hřbitova na ul. Vondrákova je prováděn v rámci čištění ploch veřejné zeleně 2 x týdně (pondělí, pátek). Vývoz odpadkových košů byl v letošním roce vzhledem k dané situaci navýšen v této lokalitě na 3x týdně (pondělí, středa, pátek).
  S městskou policií projednáme, aby tuto problémovou lokalitu pokud to bude možné zahrnuli do pravidelné pochůzkové trasy.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  9
 • Dobrý den, prosíme o uklizení v okolí zastávek Kavčí a Říčanská,především zametení a odklizení nedopalků přes které se už skoro brodíme na zastávku.Děkujeme

  sobota, 07 červenec 2018   JC
  Vážená paní,

  úklid zastávek a jejich okolí probíhá pravidelně, nejbližší termín úklidu je tato středa. Úklidovou firmu jsem na uvedené dvě zastávky výslovně upozornil.

  S pozdravem

  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  25
 • Dobrý den, zajímalo by mne, proč se seče tráva (včetně malých keřů a stromků) za ulicí Teyschlovou směrem ke školce. Celé roky se zde nesekalo a v hustém porostu žije spousta ptáků včetně srnek. Po tomto zásahu zde poroste jen plevel. Že se zcela zbytečně sečou ostatní trávníky, zde již bylo napsáno hodně. Jsou dost zničené, obzvlášť, pokud firma nechá posečenou trávu ležet na místě.

  čtvrtek, 05 červenec 2018   Lenka Hašková
  Dobrý den,
  i dlouhodobě neudržované plochy musejí občas projít údržbou. Pokos přerostlé trávy i redukce keřových náletů byla provedena na základě podnětů od občanů upozorňujících na poněkud přerostlý a neutěšený stav dané lokality. I ve smyslu zákona o rostlinolékařské péči je potřeba provádět pokos a zabránit tak, výskytu a rozšiřování plevelů.
  V této souvislosti bychom Vás rádi upozornili, že v brzké době na této ploše (mezi ulicí Teyschlovou a školkou) bude provedeno kácení většího rozsahu, a to z důvodu stavby školního multifunkčního hřiště pro školní mládež a volnočasové aktivity dětí a mládeže na Kamechách. Současné dřeviny nebude možno zachovat z důvodu provádění rozsáhlých výškových terénních úprav. Současně bychom Vás chtěli ubezpečit, že v rámci sadovnických úprav k tomuto hřišti, proběhne náhradní výsadba dřevin jejichž hodnota bude vyšší, než je ta současná.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  82
 • Prosím, bydlím na ul. Rerychova a právě nám pod okny jezdí sekačka, proč? Vždyť tu žádná tráva není! A ani nestihne vyrůst, protože, když zaprší, tak všechna voda steče. To už opravdu na radnici nikdo nepoužívá zdravý rozum?!

  čtvrtek, 21 červen 2018   Helena
  Dobrý den,
  sečení trávy probíhá podle dlouhodobých smluv uzavřených s dodavateli údržby veřejné zeleně. V nich má městská část na smlouváno celkem 5 pokosů během vegetačního období. Důvodem, proč je prováděn 2. pokos je zejména skutečnost, že zdejší trávníky jsou plné plevelů, jejichž květy působí na mnoho obyvatel sídliště jako silný alergen. U pěstovaných trávníků je rozmnožování semenem spíše doplňková záležitost a hlavním způsobem obnovy je rozmnožováním odnožováním. Zjednodušeně se dá říci, že čím více trávu omezujeme v růstu do výšky, tím více se bude snažit prosadit v růstu do stran. Tedy kdo chce kvalitní trávník, měl by sekat co nejčastěji, protože tím potlačuje růst plevelů a trávník houstne. To že tráva, za stavu tohoto počasí (sucho trápí celou jižní Moravu) zežloutne je normální fyziologický proces. Stačí, aby trošku zapršelo a tráva se opět zazelená.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  89
 • Dobrý den, je opravdu nutné, aby hlučné sekačky "sekaly" plochu Horního náměstí? Vždyť plocha je tak vyprahlá, že se za sekačkou práší, tráva je vyschlá, jestli nějaká zůstala, tak ji sekačka udusá neustálým projížděním. Ne všichni jsou dopoledne v práci, a přes hluk sekaček není slyšet vlastní slovo. Z okna bytu na Rerychově ul. je to opravdu žalostný pohled. Nejsem odborník, ale není tráva přece jen také zdrojem určité vláhy? Tato činnost mi připadá jako nesmyslná a přináší více škody než užitku.

  čtvrtek, 21 červen 2018   Johana
  Dobrý den,
  na uvedené téma bylo již odpovězeno v dotazu dne 21.6.2018.  K doplnění Vašeho dotazu: Tráva běžně snáší zatížení i sešlap od obyvatel sídliště, tudíž poježdění sekačkou ji nikterak neublíží. Vymezená doba pro dodržování klidu je od 22:00 večerní – 6:00 hodiny ranní. Vzhledem k tropickému počasí se nelze pracovníkům údržby zeleně divit, že naplánovanou práci chtějí stihnout během dopoledních hodin, dokud není ještě takové horko.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  106
 • Dobry den, rada bych se zeptala, zda by nebylo mozne udělat revizi dětských hřišť za ulici Teyschlova sudá čísla - obě dětské hřiště jsou zanedbáne, zasloužily by si údržbu a nový nátěr. Hřiště na rohu Ricanske a Teyschlovy má pruzinovou houpacku koníka dokonce rozbitou, není to v tuto chvíli bezpečný herní prvek. Děkuji za odpověď. Gabriela Koscikova

  úterý, 19 červen 2018   Gabriela Koscikova
  Dobrý den,

  na stejný dotaz již bylo odpovězeno dne 18.06.2018. Pro doplnění jenom uvedu, že obnova nátěru na dětském hřišti Teyschlova 2 byla provedena v loňském roce. Uvolněné držadlo u koníka je již provizorně opraveno. Vzhledem k tomu, že koník věrně sloužil téměř 10 let, čeká jej zasloužený odpočinek. Již je objednán nový koník, který se na hřišti objeví v průběhu prázdnin. Stejně tak budou vyměněny i všechny hlavy u trojhoupadla. 

   
  Ing. Radek Bárta, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  54
 • Dobrý den, budu již nekolikátá, ale dovolím si upozornit na problematické sečení trávy, a to tentokrát např. v okolí ulice Vejrostova pod Chovánkem. Nevhodným sečením až na hlínu a ponecháním travní drtě v trávě vznikají suchá místa, tráva zde již na více místech prakticky žádná není. Při dešti všechna voda steče do kanalizace. Nebylo by vhodnější nějakou trávu nechat nárůst alespoň na 10 cm? Dnes posekli znovu těch pár stébel, co ještě přežilo (včetně nové výsadby keřů okolo kontejnerů na odpad). Takový pokos je navíc zbytečné plýtvání veřejnými penězi.

  pondělí, 18 červen 2018   Hana Bečvářová
  Dobrý den,
  důvodem, proč je aktuálně prováděn 2. pokos je zejména skutečnost, že zdejší trávníky jsou plné plevelů (ty jsou bohužel vyšší než 10 cm, ani sucho jejich růst nezastaví), jejichž květy působí na mnoho obyvatel sídliště jako silný alergen. Je zcela běžné, že pokud se v trávníku nachází menší nerovnost nebo „krtinec“, žací stroj vezme hlínu, ale standardně je výška pokosu na strojích nastavena na 8-9 cm. Ponechání „travní drtě“  v lokalitě Vejrostovy ulice prověříme.
  S pozdravem


  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  41
 • Dobrý den, můj dotaz (tedy spíše žádost) se týká dřevěných herních prvků na obou dětských hřištích na ulici Vejrostova. Herní prvky jsou rozpadlé (chybí šrouby), lanovka je uvolněná atd., hrozí zranění dětí. Prosím o celkovou údržbu a servis. Děkuji M.K

  pondělí, 18 červen 2018   munik
  Dobrý den,

  máte patrně na mysli dětská hřiště za ulicí Teyschlova sudá s akátovými herními prvky. Na jaře byla provedena velká revize dětských hřišť v Bystrci a všechny zjištěné nedostatky byly následně odstraněny. Lanovka již je tedy opravena a je zcela bezpečná.
  Houpadla na pružině ( Koník a Trojáček) za Teyschlovou 32 měla držadla také opravena, ale někdo se baví tím, že u nich opakovaně demontuje šrouby. Opravíme opět ještě do konce tohoto týdne a zkusíme pojistit šroubem, který nepůjde tak snadno povolit.
   


   
  Ing. Radek Bárta, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  40
 • Dobrý den, jak vidno z dotazů, tak jsem v pořadí již několikátý, kdo není spokojen s přistupem k sečení trávy v naší městské části. Na Černého se tráva sekala včera a dnes, tj. 1. června! Přitom přerostlá byla už od konce dubna. Konkrétně před naším domem dosahovala výšky po pás. Mimochodem úplně stejná situace jako loni, kdy jsme se také dočkali až velmi pozdě. Můj dotaz tedy zní, jaké hodláte zavést opatření, aby se tráva sekala včas? Děkuji.

  pátek, 01 červen 2018   Tomáš Ch.
  Dobrý den,

  z produktivity práce dodavatele údržby zeleně v lokalitě Bystrc I také nemáme žádnou radost. Situaci se snažíme řešit jediným možným způsobem, který smluvní vztah umožňuje, a to poměrně citelnou penalizací. Otázka ovšem je, jestli zkrácená již tak nízká platba za odvedenou práci, situaci v tomto konkrétním případě ještě nezhorší.
  Svým způsobem je to důsledek zákona o veřejných zakázkách, který prakticky neumožňuje vysoutěžit ověřenou firmu s dostatečnou kapacitou, když konkurenční nabídka je za poloviční  cenu. V Brně proto kvůli nízko nastavené cenové hladině pracuje většina firem, aby se vůbec uživila na více městských částech. Své poddimenzované kapacity pak operativně přesouvají do míst, kde je situace nejhorší.  Pokud se v tomto směru zákon nezmění, nelze nějaké radikální, systémové zlepšení očekávat. Lze pouze některé ulice přednostně posekat na úkor jiných.
        


   
  Ing. Radek Bárta, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  100
 • Dobrý den, kdy budou osazeny betonové květináče u školky na Kamechách? Proběhla tu informace, že v první polovině května, ten ale pomalu končí a z květináčů se zatím pomalu, ale jistě zatím stávají odpadkové koše.

  úterý, 29 květen 2018   Martin
  Dobrý den,

  v minulém týdnu již proběhla příprava betonových nádob před MŠ Kamechy . Do nádob byla dodána drenážní vrstva a ornice se zahradním substrátem. Aktuálně se čeká na dodání 210 ks sazenic k osázení nádob. Dle aktuálních informací by k osázení mělo dojít během následujících 2 týdnů.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  59
 • Dobrý den, pokos trávy na ulici Laštůvkova začal, ale proč v neděli 20.5. v den pracovního klidu? Randál ze sekaček je neúnosný. 5 pracovních dnů v týdnu na sečení nestačí? Děkuji za vyjádření.

  neděle, 20 květen 2018   Daša
  Dobrý den,

  pokos na ulici Laštůvkova byl zahájen již v pátek 18.05.2018 a o víkendu byl pouze  dokončován.  Bylo to z důvodu, že tráva zde již byla přerostlá a požadavky od občanů na její rychlé posečení opakované.  S dodavatelskou firmou však bylo dohodnuto,
  že ráno bude prováděn pouze odvoz vyhrabané trávy a sečení bude zahájeno nejdříve v 9:00, kdy je již většina obyvatel vzhůru. Omlouváme se za způsobené nepříjemnosti, ale v tomto případě jsme upřednostnili většinový požadavek.    


   
  Ing. Radek Bárta, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  66
 • Dobrý den, vznáším dotaz ohledně sečení trávy v sídlišti Kamechy. Tak zanedbané trávníky tady ještě nebyly. Ani jedna firma tady ještě nesekla.

  pátek, 18 květen 2018   Jana
  Dobrý den,

  pokos trávy v sídlišti Kamechy proběhl v pondělí 23.05.2018. Dle aktuální situace jsou již plochy ve správě MČ Bystrc i plochy ve správě Veřejné zeleně města Brna, a.s. posečeny a vyhrabány.  

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  96
 • Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kdy se bude sekat tráva na ulici Laštůvkova?? Na některých místech už dosahuje téměř ke kolenům.. Děkuji, s pozdravem Lucie

  středa, 16 květen 2018   Lucie
  Dobrý den,

  pokos ulice Laštůvkova již probíhá.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  68
 • Pár dotazů k novému dětskému hřišti v komplexu Panorama - bude někdy opoloceno? - budou zde umístěny lavičky? - budou zde odpadkový koš? - kdy zde začne fungovat veřejné osvětlení? Děkuji

  pondělí, 14 květen 2018   Lukáš
  Dobrý den,

  veřejné hřiště na Panoramě vybudoval investor bytového komplexu. Dle jeho sdělení jsou lavičky objednány a spolu s odpadkovým košem budou po dodání instalovány. Oplocení se provádět nebude, protože součástí hřiště není dětské pískoviště, které je třeba prioritně chránit před vstupem psů a koček. Veřejné osvětlení bude v plném rozsahu zprovozněno až po předání do správy Technických sítí Brno, a.s., které provozují veřejné osvětlení v městě Brně.   


   
  Ing. Radek Bárta, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  101
 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, - kdy bude v Bystrci prováděn svoz kovového odpadu, - zda bývají přistaveny speciální kontejnery nebo lze ponechat šrot u popelnice Obávám se, že jsem již termín propásla. Děkuji za odpověď, Kubová

  úterý, 08 květen 2018   Kubová

  Dobrý den,

  svoz kovového odpadu se v Bystrci neprovádí. Železný šrot nelze ponechat ani u popelnice, protože odložení jakéhokoliv odpadu mimo sběrné nádoby je porušením obecně závazné vyhlášky Statutárního města Brna.
  Železný šrot však lze stejně jako jiné využitelné složky komunálního odpadu odložit do sběrného střediska odpadů na ulici Páteřní nebo U ZOO.  
   
   
  Ing. Radek Bárta, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  47
 • Dobrý den,toto není zrovna typický dotaz,ale upozornění na špatný stav vzrostlých smrků a borovic na ul. Laštůvkova,zejména před vchody 30 - 32. Včera (23.4.) pří večerním nárazu větru došlo k rozlomení a pádu dosti těžké části stromu na zelený pruh vedle chodníku. Tato situace se vzrostlýma stromy (které patří do lesů) a jako jednotlivé si nedokáží najít oporu, tu ohrožují obyvatele už několik let. Zkrátka,chce to radikální řešení,všechny staré stromy mezi silnicí a domy vykácet a nahradit šlechtěnými parkovými,jako na kraji ulice u čísla 18. Než se něco opravdu stane ...

  úterý, 24 duben 2018   Kozák Lubomír
  Dobrý den,

  vylomenou část borovice od poryvu větru před vchodem Laštůvkova 32 necháme odstranit v nejbližším možném termínu. Na základě vzniklé situace budou vzrostlé stromy zařazeny k posouzení odbornou komisí, která se bude konat 10.5.2018, při které dojde k posouzení zdravotního stavu vzrostlých stromů rostoucích před domy Laštůvkova 30-32.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  153
 • Dobrý den, mám dotaz ohledně betonových květináčů u nové mateřské školky na ul. Říčanská. Plánuje radnice jejich osazení květinami? V současné době se z nich pomalu ale jistě stávají nevábné odpadkové koše. Děkuji

  pondělí, 23 duben 2018   munik
  Dobrý den,

  osazení betonových květináčů trvalkami je naplánováno během první poloviny května.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  98
 • Dobrý den, chci se Vás zeptat kdy plánujete odklízení posypu z chodníků. Děkuji za opdověď

  úterý, 03 duben 2018   David
  Dobrý den,

  úklid inertního posypu z chodníků po zimní údržbě byl zahájen tento týden. Čištění postupuje po jednotlivých ulicích ze spodních částí Bystrce do jejich vrchních částí.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  65
 • Dobrý den, dovoluji si vás toto cestou požádat o odstranění odpadu(pravděpodobně velkého PVC pytle) ze vzrostlého stromu, který se nachází v bezprostřední blízkosti vchodu Kubíčkova 3. Například za spolupráce s Technickými sítěmi Brno, které spravují plošinou veřejné osvětlení. Odpad na stromu se nachází již 3.rokem. Pokud by tato záležitost nebyla ve vašich silách samozřejmě to pochopím a obrátím se na jiné páky. Předem děkuji a jsem s pozdravem,..

  pondělí, 19 březen 2018   Benjamin
  Dobrý den,

  místním šetřením bylo zjištěno, že k odstranění PVC pytle bude zapotřebí šikovného stromolezce. Oslovili jsme tedy v této záležitosti zkušeného arboristu, který PVC pytel během příštího týdne odstraní.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  112
 • Pane starosto. Ze stránek a ročenky ČHMU (což je asi odbornější instituce, než stránky města o ovzduší) za rok 2016 cituji z části týkající se ovzduší v Brně : Srovnání koncentrací PM10 s dopravou za období červenec–prosinec 2016 zobrazuje obr. 11, Příloha III. Zvýšené koncentrace lze pozorovat již při nízkém počtu vozidel, maxima mezi 1000 a 3000 vozidel za hodinu. Připomínám, že se jedná o rakovinotvorné látky. Takže opravdu si stojíte za konstatováním, že není třeba provádět ani jedno měření? Pravda, něco to měření stojí, např. dočasné položení betonových panelů.

  pátek, 02 březen 2018   Karel Machalíček
  Vážený pane,

   nikdo nezpochybňuje, že koncentrace PM10 jsou důležitou charakteristikou z hlediska kvality ovzduší. Skutečností však je, že imisní limit pro průměrnou roční koncentraci, který charakterizuje dlouhodobý stav kvality ovzduší, bývá na území ČR překročen již jen ojediněle a to zejména v Moravskoslezském kraji. Trochu složitější je situace u imisních limitů pro denní koncentraci. Denní imisní limit se pro PM10 vyjadřuje dvěma způsoby – počtem překročení hodnoty imisního limitu a nebo pomocí 36. nejvyšší denní koncentrace PM10 (zákon umožňuje 35 překročení hodnoty 50 µg∙m–3 za kalendářní rok). V obou případech je pro hodnocení konkrétní lokality nezbytná dlouhodobá časová osa měření, čím delší, tím lepší. Je to zejména z toho důvodu, že denní koncentrace jsou extrémně často ovlivňovány nejrůznějšími vlivy. Nejvíce topnou sezónou a rozptylovými podmínkami, ale mnohdy i takovými detaily jako je nesklizený posypový materiál po zimě, nebo dokonce odpálení ohňostroje. Je tedy zřejmé, že umístění mobilní měřící stanice na 10 kalendářních dnů, jak nabízí magistrát nemá prakticky žádnou vypovídací hodnotu. Získaná data nejsou očištěna od náhodných odchylek a nelze je použít pro detailnější analýzu a už vůbec nelze na jejich základě plánovat koncepční dopravní řešení.  

  V současné době jsou již k dispozici data za rok 2017 ze kterých je patrné, že vyšší koncentrace byly v Brně naměřeny zejména na začátku roku, což souviselo s nepříznivými klimatickými podmínkami v celé střední Evropě. Snad Vás trochu uklidní, že po odeznění těchto nepříznivých rozptylových podmínek byl celý rok velmi dobrý a lze tedy říci, že pokud zrovna není silná inverze, tak se kvalita ovzduší v Brně ve srovnání s minulými roky stále zlepšuje.

  Pokud budete mít další konkrétní dotazy na hodnoty znečištění ovzduší v Brně, obraťte se prosím na Odbor životního prostředí Magistrátu města Brna, referát ochrany ovzduší do jehož kompetence tato problematika spadá.

  S pozdravem,

  JUDr. Tomáš Kratochvíl, starosta
  Zobrazení :  90